Главная » Каталог статей / Углегорск / Жители Углегорска
Ляшенко Юрій Іванович - витязь кіно Донецького краю

«Він народився 1 січня 1939 року. Тому його ще називали «братом Нового року». У 1958 році закінчив Київський будівельний технікум і одночасно вчився на акторському відділенні студії при театрі імені І. Франка, режисерський факультет Харківського інститу­ту мистецтв закінчив у 1966 році (майстерня А. Глаголіна). З 1966 року - режисер київської студії імені О. Довженка та «Укртелефільму».

А він - це Ляшенко Юрій Іванович, уродженець селища Хацепетівки (Вуглегірськ) Донецької області.

У далекому 1941 році прифронтову залізничну станцію Хацепетівку досить часто бом­били і німецькі, і радянські льотчики. Якось, рятуючись від бомбування, дворічного Юра- сика в поспіху забули в хаті. Мати спохопилася уже в сусідському погребі, коли земля здри­галася від розривів авіаційних бомб. І як не стримували її, таки вирвалася, щоб урятувати сина. Підбігає до подвір`я - а хати нема. Уціліла тільки одна стіна з вікном. А у вікні, звісивши босі ноги, сидить її дитина...

Схопила його - цілує і б`є, цілує і б`є...`Била й потім. Зі слів Юрія Івановича, тиха, скромна і самовіддано любляча дітей мати, учителька за професією, періодично давала йому лозиною уроки життя. І так до тих пір, доки він не виріс і не поїхав далеко від хати в пошуках себе та хліба.. .

Його телевізійний фільм «День перший-день останній» (1978 рік) з Л. Віролайнен і Д. Бакштаєвим у головних ролях, став свого часу довгожителем телеекрану.

Пішла в минуле радянська епоха, а любовна мелодрама ніскілечки не застаріла.

Був у його творчості улюблений усіма глядачами художній фільм «Мерседес утікає від погоні» (кіностудія ім. Довженка, 1980 р.). Я сам його дивився. Понад десять років цей фільм уперто тримався в числі найкасовіших картин прокатного екрану.

Потім було декілька років творчої опали, але він не зараховує себе до репресованих, гнаних. Сенс життя вважає у творчому пошуку, пошуку самовираження, а не житейської вигоди.

Були в нього і «Нотатки кирпатого Мефістофеля» (кіностудія ім. Довженка, 1980 р.). Цей фільм ніхто не лаяв, але до масового глядача він не пробився.

На міжнародному кінофестивалі «Золотий витязь», який відбувався в 1994 р. в Тирас­полі під девізом «За духовні ідеали, моральне піднесення людини», режисер одержав один із головних призів - «Бронзового витязя».

На першому Ялтинському міжнародному кінофестивалі в суперництві з П`єром Рина- ром, О. Абдуловим, М. Державіним та іншими зірками актор С. Романюк одержує приз за краще виконання чоловічої ролі, а Юрій Ляшенко - за кращу режисуру.

Юрій Іванович з могутньою академічною школою театральної режисури віддав свою любов кіно і своїм життям у кіномистецтві дав привід Донбасу любити й пишатися своїм сином - достойним витязем життя й кіно».

Є. П. Чаленко, краєзнавець, учитель ЗОШ№ 41

Категория: Каталог статей / Углегорск / Жители Углегорска | Добавил: Administrator (29-03-2011, 12:43) | Просмотров: 3231