Главная » Новости / О проекте закона о рынке земель
Проект Закону «Про ринок земель» є одним із найбільш жорстких і найбільш регульованих у Європі

Проект Закону «Про ринок земель» є одним із найбільш жорстких і найбільш регульованих у Європі. Він містить щонайменше три важливі особливості.

Перша із них: власником землі зможе стати лише три категорії — фізичні особи, які є громадянами України, фермерські господарства і безпосередньо держава. Іноземці не будуть допущені до купівлі землі, оскільки ні наша держава, ні наш бізнес на сьогодні поки не в змозі конкурувати на рівних з іноземним капіталом.

Друга особливість: олігархи і латифундисти не зможуть тотально скупити українську землю. У законопроекті чітко прописано, що в одних руках не може бути зосереджено більше 2 тисяч гектарів землі. Також було зроблено все для того, щоб була неможливою скупка землі на підставних осіб. В угодах, які перевищують 150 тис. гривень, покупцю необхідно буде надати податкову декларацію про доходи, щоб держава могла побачити їх походження. Крім того, покупець повинен пройти в рамках економічної конкуренції антимонопольну перевірку на родинні та інші зв`язки зацікавлених осіб. Лише після цього йому буде дозволено чи не дозволено купувати земельні ділянки.

Проект Закону «Про ринок земель» є одним із найбільш жорстких і найбільш регульованих у Європі.

Третя особливість: спекулювати землею стане невигідно. Будуть сиворені такі умови, що новому власникові просто невигідно буде перепродавати землю протягом перших 5-10 років. Саме на такий строк операції з перепродажу землі обкладаються високим державним митом. Якщо громадянин захоче перепродати землю упродовж першого року, то повинен буде сплатити 100% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, другого року — 90%, третього — 80%...

  • Сьогодні селянин має два варіанти: здати землю в оренду і передати її у спадок після смерті. А яку вигоду він матиме, коли з 1 січня 2012 року мораторій буде скасовано?
  • Селянам відкриються значно ширші горизонти реалізації їх конституційного права власності на землю, права вільного розпорядження своїм майном. А для покупця ринок буде чітко регламентований та жорстко контролюватиметься державою. Скасування мораторію дасть селянину змогу не лише продавати землю, а й здійснювати ще низку інших операцій: дарувати та обмінювати її, класти під заставу в банк для отримання кредитів на розвиток агробізнесу. Також, крім уже звичних договорів оренди, можна укладати договори емфітевзису (довгострокового відчужуваного права користування), ренти (обмежене право власності з обов`язковою виплатою рентної плати), договір довічного утримання-догляду тощо.

Із 2012 року майже удвічі зросте нормативно- грошова оцінка сільськогосподарської землі. Це означає, що вже з зими орендна плата збільшиться в середньому до 600 — 700 грн за гектар сільгоспугідь.

Очікується прихід іноземних орендарів і добросовісних агрохолдингів. Законопроектом закріплюється можливість довгострокової оренди, що приведе в село додаткові інвестиції та ефективного господарника. Адже як показала практика, короткострокова оренда призводить до деградації ґрунтів, оскількиорендатор зацікавлений в найкоротший строк вижати з землі максимальний прибуток.

  • За оцінками багатьох експертів, українська земля сьогодні недооцінена мінімум у 15 разів. У перший рік скасування мораторію вартість землі прогнозується на рівні 500, максимум 800 доларів США за 1 гектар. Водночас ціна землі сільськогосподарського призначення навіть гіршої якості у країнах Старої Європи становить мінімум 10 000 євро за гектар, а в наших західних сусідів, як то Польща чи Угорщина, — від 3000 євро.

Це означає, що ціна наших земель стрімко зростатиме. На темпи підвищення вартості землі будуть впливати три основні фактори: розвиток інфраструктури села, і агропромислового комплексу; процеси консолідації земельних ділянок у великі масиви, зручні для обробітку: підвищення якості ґрунту.

Тому порада селянам — за жодних обставин землю не продавати! Із запровадженням ринку відкриється дуже багато можливостей отримати вигоду від землі. Найкраще, звичайно, самостійно її обробляти або здавати в оренду, закладати в банк під розвиток малого бізнесу, але не продавати, бо це найцінніший капітал, який може бути. А якщо вже з якихось причин вирішили продати, то варто не поспішати, а вичікувати достойної ціни.

Категория: Новости / О проекте закона о рынке земель | Добавил: Administrator (18-10-2011, 04:29) | Просмотров: 1934